Ako vybrať vankúš?

Vankúše čoby druh lôžkovín používame k funkčnému aj dekoratívnemu účelu. Správna voľba vankúša je dôležitá pre uvoľnenie krčných a šijových svalov a chrbtice a priamo tak ovplyvňuje kvalitu odpočinku a regeneráciu organizmu. Nesprávne zvolený druh vankúše naopak môže zhoršiť prípadné zdravotné problémy, vyvolať bolesti hlavy, krku, chrápanie, kýchanie, pocit nedostatočného odpočinku. Ako teda vybrať ten pravý?

Vankúše čoby druh lôžkovín používame k funkčnému aj dekoratívnemu účelu. Správna voľba vankúša je dôležitá pre uvoľnenie krčných a šijových svalov a chrbtice a priamo tak ovplyvňuje kvalitu odpočinku a regeneráciu organizmu. Nesprávne zvolený druh vankúše naopak môže zhoršiť prípadné zdravotné problémy, vyvolať bolesti hlavy, krku, chrápanie, kýchanie, pocit nedostatočného odpočinku. Ako teda vybrať ten pravý?

Doba čítania 6 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Materiál výplne

Výplň do vankúša je jedným z kľúčových parametrov, podľa ktorého by sme mali vankúš vyberať. Materiál totiž ovplyvňuje životnosť aj tuhosť vankúša.

Duté vlákno

  • Najčastejší druh umelej výplne vankúšov

  • Vankúše s dutým vláknom sú hebké, pohodlné a nadýchané

  • Vhodné pre alergikov a astmatikov

  • U vybraných typov možno regulovať náplň podľa vašich požiadaviek, stačí pridať alebo ubrať polyesterové guličky, či vločky

  • Kvalitné typy vankúšov sa pýšia nevyležateľnosťou - nemenia tvar

  • Možno prať v práčke

Pamäťová pena

  • Pamäťová pena sa po kontakte s telesným teplom prispôsobí tvaru tela

  • Vankúš s pamäťovou penou sa vytvaruje presne podľa vašej hlavy a krku

  • Celú noc budete spať v správnej polohe a ráno vás nebude bolieť za krkom - vankúš nevytvára protitlak

  • Poskytuje oporu od ramien po krk

  • Vankúše sú vyrobené buď z jedného kusu pamäťovej peny, alebo z penových vločiek

Páperové

  • Prírodný materiál, ktorý však nie je vhodný pre alergikov

  • Vankúše plnené perím sú mäkké a dajú sa tvarovať podľa potreby

  • Pre páperové vankúše je typická vysoká hrejivosť a veľmi dobré izolačné vlastnosti

  • Vysoko priedušné, pružné a objemné

  • Okrem klasického prachového alebo husieho peria sú k dostaniu aj vankúše zo syntetického peria

Typy vankúšov

Vankúše vyberáme tiež podľa nášho zdravotného stavu, aby sme si pri spánku čo najviac oddýchli a nič nás počas noci nedráždilo a nebolelo.

Anatomické vankúše

Zdravotné a anatomické vankúše z pamäťovej peny majú skvelé vlastnosti pre prispôsobenie sa nášmu telu. Vďaka tomu poskytujú dostatočnú oporu nášmu krku a krčnej chrbtici. Anatomické vankúše bývajú konštruované tak, aby sa na nich dalo spať v akejkoľvek polohe. Ráno by sme sa tak mali prebudiť svieži a oddýchnutí.

Anatomický vankúš máva väčšinou tvar vlnovky

Pre alergikov

Alergií je mnoho druhov - na roztoče, peľ, prach, zvieratá, perie atď. - a lepšie, než sa celoročne ládovať antihistaminikami, je zamyslieť sa nad tým, čím môžeme alergiu čo najviac eliminovať my sami. Medzi základné opatrenia patrí vhodný výber matraca, prikrývky a samozrejme vankúša pre alergikov. Ten by mal byť vyrobený z nezávadného hypoalergénneho materiálu. Väčšinou tejto požiadavke vyhovujú vankúše z pamäťovej peny, nanotkanín, prípadne z dutého vlákna. Vankúše by mali byť pratelné v pračke na 60-95 °C, v týchto teplotách dôjde k zničeniu roztočov.

Samonafukovacie

Samonafukovacie vankúšiky kupujeme na kempovanie alebo pre príležitostné prespanie, napríklad pre návštevy. Pri ukladaní sa na spánok stačí stlačiť ventilček a vankúšik sa sám nafúkne behom niekoľkých málo minút. Pre väčšiu tuhosť vankúšika je možné dofúknuť ho ústami. Ide však len o núdzové riešenie, samonafukovacie vankúšiky nám neposkytnú dostatočný komfort pre zdravý spánok.

Dojčiace vankúše

Tehotenský alebo dojčiaci vankúš je vhodný pre tehotné nastávajúce mamičky, ale využitie v domácnosti nájde aj po narodení bábätka. Vankúš možno zložiť do tvaru hniezda a bábätko do neho možno uložiť, vďaka obojstranným mantinelom sa potom bude cítiť v bezpečí. Dojčiaci vankúš sa skvele prispôsobí tvaru tela a poskytne dostatočnú oporu pri spánku, relaxácii aj dojčenia - pokojnejšia je potom mamička aj dieťatko.

Cestovný

Veľmi ľahké a kompaktné - také sú cestovné vankúšiky. Môžu byť v tvare podkovy - ideálne pre dlhé cesty autom, vlakom alebo lietadlom, alebo v tvare klasického vankúšika - vhodné pri prespávaní na letisku alebo v aute, kde si človek môže ľahnúť a nespí v sede. Veľká časť cestovných vankúšikov je nafukovacích, pre zdravie krčnej chrbtice je však lepšie siahnuť po vankúšiku z pamäťovej peny.

Detské vankúše

Vankúše pre deti bývajú menších rozmerov, ak je určený do detskej postieľky. Pre deti odporúčame vyberať vankúše z hypoalergénneho materiálu a s bezpečným zipsom, aby nedošlo k odlomeniu jazdca, či odpadnutia gombíkov. Zároveň by mal byť detský vankúš ľahký a hrejivý.

Pre detské vankúše sú ideálne hravé rozprávkové obliečky

Rozmery vankúša

V tuzemsku sú najbežnejšími rozmermi vankúšov 70 × 90 cm a 50 × 70 cm. V ponuke sú však aj vankúše menších rozmerov, napríklad 40 × 40 cm, 45 × 45 cm, 50 × 50 cm, 40 × 60 cm či polodlhé vankúše s rozmermi 40 × 90 cm a 40 × 180 cm. Záleží na osobných preferenciách, správne by však vankúš nemal siahať pod ramená a pri spánku na boku by mali byť ramená zaborené do matraca. Na výber sú okrem rôznych rozmerov aj tvary vankúša. Najobľúbenejším je štvorcový a obdĺžnikový vankúš. Anatomické vankúše mávajú tvar vlnovky, písmena U, či motýľa.

Vankúše podľa preferovanej polohy spánku

Výber správneho vankúša ovplyvňuje aj poloha, v ktorej spíte najčastejšie. Možné je samozrejme aj spanie bez vankúša, ktoré v niektorých prípadoch môže odstrániť bolesti hlavy alebo migrény.

Poloha spánku

Typ vankúše

Na chrbte

Vyšší vankúš, najlepšie anatomicky tvarovaný s dvoma lalokmi

Na bruchu

Nízky a mäkký vankúš

Na boku

Vyšší anatomický vankúš, vhodné je dať si aj menší vankúš medzi kolená, aby sme odľahčili chrbtu

Starostlivosť a pranie

Rovnako ako posteľná bielizeň, tak aj vankúše sa musia čas od času vyprať. Odporúčaná doba prania vankúšov je okolo 6-12 mesiacov, prikrývky by sa potom mali prať o niečo menej častejšie. U zdravotných vankúšov s pamäťovou penou stačí vyprať poťah. Vždy je potrebné riadiť sa pokynmi na štítku každého vankúša. Periny a vankúše by sa mali pred spánkom natriasť a čas od času vyvetrať na čerstvom vzduchu a na slniečku.

Pokiaľ s vami v posteli spáva váš domáci maznáčik, je potrebné obliečky, vankúše a prikrývky prať častejšie

Čo dokúpiť

K vankúšom samozrejme neoddeliteľne patrí aj povlečenie, ktoré by malo ladiť s obliečkami prikrývky. Ladiť ich môžeme podľa ročného obdobia alebo sviatkov, veľmi obľúbené sú veľkonočné alebo vianočné vankúše. Tí kreatívnejší z nás si môžu pripraviť vlastnú potlač na vankúše, napr. s fotkou z dovolenky. Vankúše ale nepatria len do postele, ale aj na sedačku, exteriérový nábytok a zaujímavé sú aj meditačné vankúše.